Żarówka energooszczędna czy LED? Co wybrać? Czy warto?

| 0 Komentarzy
Żarówka energooszczędna czy LED – to dla wielu dylemat podczas wyboru oświetlenia do domu lub ogrodu.

Tradycyjne żarówki wolframowe przez wiele lat użytkowane były w wielu polskich domach. Pojawienie się alternatywy w postaci żarówek energooszczędnych i LED-owych sprawiło, że żarnikowe źródła światła były systematycznie wycofywane z rynku. Jaki typ żarówek jest najlepszy? Warto poznać zalety i wady obydwu tych rozwiązań, aby wybrać najkorzystniejszą z opcji.

Żarówka energooszczędna czy LED? Charakterystyka obu opcji

Oto dwie odmienne grupy oświetleniowe. Żarówka energooszczędna pojawiła się jako następczyni modeli wolframowych. Pierwsze modele były stosunkowo drogie, jednak sytuacja z czasem się zmieniła. Oświetlenie LED z kolei pojawiło się jako alternatywa dla żarówek tradycyjnych i energooszczędnych. Na czym polega różnica? Oto najważniejsze cechy charakterystyczne żarówek energooszczędnych i LED-owych.

Żarówki energooszczędne

Odkąd został wprowadzony zakaz używania tradycyjnych świetlówek żarowych, rozwiązania energooszczędne zyskały na popularności. Ciekawostką jest to, że nazwa „żarówka energooszczędna” jest błędna. Prawidłowe sformułowanie dla tej grupy produktów to żarówki kompaktowe. Potocznie jednak przyjęła się nazwa energooszczędna. Są to te świetlówki, które zużywają zdecydowanie mniej energii. Szacuje się, że zużywają one nawet do 80% mniej energii elektrycznej. Żarówka wykorzystuje tylko 1% pobranej energii do wyprodukowania światła. Resztę wykorzystuje na produkcję ciepła.

bulb-learn-more-section-icon

Uwaga!

Dopiero długotrwałe włączenie żarówek energooszczędnych jest w stanie sprawić, że dochodzi do poboru mniejszej ilości energii elektrycznej. Świetlówki tego typu największą ilość mocy pobierają zaraz po włączeniu. Na początku nie dają one tak dużej ilości światła, ponieważ rozgrzewają się powoli. Dopiero po kilku minutach są one w stanie osiągnąć pełnię swoich możliwości. Nie warto zatem nazbyt często włączać i wyłączać światło, ponieważ będzie to powodować duże pobory prądu.

Na etykiecie żarówek energooszczędnych można spotkać się z oznaczeniami od A do G, z czego A uchodzi za najbardziej energooszczędne rozwiązanie, a G ma najniższą klasę efektywności. Jednocześnie warto przypomnieć, że nowe klasy energetyczne zostały wprowadzone w marcu 2021 roku, w związku z czym np. współczesne oznaczenie E jest równoznaczne z dawniej stosowaną klasą A++. Obecne oznaczenia A i B są bardzo rzadko nadawane.

Żarówki LED

Żarówka LED E27 z odpowiednim gwintem (oraz inne modele) składa się z diod elektroluminescencyjnych. Całość została umieszczona w małej oprawie. Nigdy nie dochodzi przy nich do gwałtownego przepalenia. Ich moc zaczyna wyczerpywać się powoli, co też można zauważyć, po niknącej intensywności oświetlenia. Tego typu żarówki dają duże możliwości oświetlenia powierzchni mieszkaniowych na różny sposób. Mogą być używane jako główne źródła światła oraz dodatkowe punkty świetlne. Często używane są one na równi z halogenami. Co więcej, świetlówki LED można spotkać jako dekoracyjny dodatek, na przykład pod postacią LED-owych taśm.

Wybór tego rodzaju żarówek ułatwi znajomość wartości lumenów oraz ich odpowiednika w tradycyjnych świetlówkach żarnikowych:

  • 100 W – 1300-1530 lumenów;
  • 75 W – 920-1060 lumenów;
  • 60 W – 700-810 lumenów;
  • 40 W – 410-470 lumenów;
  • 25 W – 220-250 lumenów.

Żarówka energooszczędna czy LED-owa? Zalety i wady

Żarówki energooszczędne są tańsze od LED-owych. Niska cena nie oznacza jednak konieczności wyboru tego rodzaju świetlówek. Żarówki LED emitują ostre, zimne światło, które nie będzie akceptowane przez każdą osobę. Decydując się na zakup, należy poznać wady i zalety każdej z obu grup produktowych.

Zalety i wady żarówek energooszczędnych

Do zalet tych produktów zalicza się:

  • mniejsza moc nagrzewania w porównaniu do tradycyjnych żarówek wolframowych;
  • bezpieczeństwo światła emitowanego przez żarówki, w szczególności jeżeli chodzi o oczy;
  • niskie zużycie prądu, dla porównania można dodać, że żarówka energooszczędna o mocy 20 W jest w stanie zastąpić klasyczną świetlówkę 100 W;
  • 90% z takiej świetlówki można przeznaczyć do ponownego użycia (recykling).

Wśród wad tego typu żarówek można wymienić:

  • temperatura otoczenia wpływa na ich wydajność;
  • rtęć służąca do produkcji, jest szkodliwa dla zdrowia człowieka i dla zwierząt, należy je w odpowiedni sposób zutylizować;
  • długi okres rozświetlania;
  • są w stanie stracić nawet 30% ze swojej mocy, w szczególności, jeżeli chodzi o intensywny okres użytkowania.

Zalety i wady żarówek LED

Ich opłacalność wynika z następujących cech:

  • trwałość, ich wydajność jest niekiedy określana na 45 tysięcy godzin;
  • efektywność, prawie od razu energia przez nie wykorzystywana zamieniana jest na światło;
  • odporność na wstrząsy, nawet po upadku z wysokości nic się z nimi nie stanie;
  • niewielkie rozmiary, które umożliwiają ich wykorzystanie w nietypowych miejscach;
  • są bezpieczne dla środowiska naturalnego;
  • niemal nie emitują ciepła (co przez niektórych postrzegane jest jako wada);
  • mogą świecić na dowolny kolor;
  • gasną powoli.

Żarówki LED-owe mają następujące wady:

  • wysoka cena;
  • wrażliwe na temperaturę zewnętrzną;
  • jakość światła, tzn. emitują one światło zimne, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany postrzegania kolorów.

Czy żarówki LED są energooszczędne?

Jak najbardziej można uznać, że żarówki LED są energooszczędne – zwłaszcza gdy porównamy je do tradycyjnych żarówek żarnikowych czy halogenowych. Warto podkreślić, że LED to technologia, która pozwala na wydajne przekształcanie energii elektrycznej w światło. Żarówki LED zużywają zwykle o 75% mniej energii niż tradycyjne żarówki żarnikowe, a ich żywotność może sięgać nawet 45 000 godzin. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii oraz emisji CO2, a bezpośrednio dla użytkownika, do oszczędności na rachunkach za prąd.

Jakie żarówki wybrać do domu? Energooszczędne czy LED?

Ile prądu zużywa żarówka LED 10 W? Chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie należy wiedzieć, że świetlówka o mocy 5W zużywa 0,005 kWh w ciągu jednej godziny. W przypadku 10 W tą wartość należy podwoić. Ile prądu zużywa żarówka LED 100 W? Analogicznie 0,005 kWh należy pomnożyć razy 20.

Żarówki energooszczędne i LED mają na celu zapewnić mniejszy pobór zużycia prądu. Do domu należy wybrać ten model, który będzie dopasowany do potrzeb użytkowników – z uwzględnieniem jakości emitowanego światła. W przypadku energooszczędnych świetlówek, jest ono cieplejsze. Jednak to LED-y są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Te drugie są jednak droższe, a pierwsze można otrzymać w okazyjnej cenie. LED-owe oświetlenie wymienia się rzadziej, co pozwoli na zwrot kosztów zakupu. Warto też podkreślić fakt, że wyrzucenie energooszczędnych żarówek do innego miejsca, niż jest im przeznaczone, może narazić daną osobę na mandat o wysokości 5000 złotych.

4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.